Brzydki zapach z pralki, brudne rzeczy, plamy na ubraniach.

Częstym problem, z którym nie mogą sobie poradzić moi klienci, jest brzydki zapach wnętrza pralki. Problem dotyczy wszystkich pralek, ale szczególnie w ostatnich latach stał się dokuczliwy.

Dlaczego z pralki śmierdzi?

Za przykry zapach odpowiedzialne są grzyby oraz bakterie i to im należy zgotować od czasu do czasu – piekło. Nie lubią wysokiej temperatury i kwasów. Nie bójmy się wygotować ręczniki, bawełnianą pościel czy inne odporne na takie temperatury rzeczy. Jeżeli nie możemy wygotować tkanin zróbmy łaźnię bakteriom bez wsadu (ubrań), ale z dodatkiem kwasu. Można użyć kwasku cytrynowego, octu lub tabletek do zmywania w zmywarce. Jaką ilość i jak często? Ze względu na elementy wnętrza pralki z aluminium, raczej nie częściej niż raz na dwa, trzy miesiące, butelka octu, dwie, trzy tabletki lub kilka kwasków cytrynowych.

Dlaczego stare pralki nie śmierdziały a nowe tak?

Większość pralek starszej generacji, miała zbiorniki wykonane ze stali. Inne PH metalu oraz gładka powierzchnia zbiorników nie była dobrym podłożem do rozwoju bakterii, ale nowe w 100% wykonane z tworzywa sztucznego a dodatkowo profilowanego w środku i porowatego, są takim podłożem idealnym.

Ale dlaczego one rozwijają się już po roku?

Winni są użytkownicy, a dokładniej stosowane przez z nich środki do prania. Dawniej nie używano płynów do płukania, uszlachetniania, płynnych mydeł i płynów do prania. Większość z tych środków ma w składzie lanolinę i inne substancje będące pożywką dla bakterii. Jeżeli dodamy do tego wcześniej wymienione czynniki, to wyłania się obraz małej hodowli ze skutkami ubocznymi czyli smrodem : dobre podłoże, doskonała temperatura i odżywka w postaci brudu i środków do płukania.

Skąd biorą się plamy na ubraniach i okruchy?

Z tego samego powodu: są to skutki działalności bakterii i grzybów. Osad brudu potrafi być grubości kilku centymetrów i podczas wirowania odpadające kawałki dostają się do ubrań i je brudzą. To wszystko oczywiście przy 100% sprawnej pralce.

Rada: należy stosować mniej płynów i przy każdej okazji zwiększać temperaturę prania.

Komentarze są zablokowane.